Cenzúra karikatúry, karikatúra cenzúry

Autor: Lukáš Mano | 31.7.2013 o 10:06 | (upravené 4.11.2013 o 10:11) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  852x

Správna kreslená kritika urazí nielen stranu, proti ktorej je mierená, ale i široké davy. Vyvoláva vášne a diskusie a občas aj neprimerané vystúpenia, čo sú podľa všetkého podmienené bezprostredným návalom emócií a kypriaceho hnevu. V prípade niektorých slovenských straníckych špičiek doslova vybuchujúcej lávy zlosti. Iba s odstupom času sa na vtipe dá zasmiať. Alebo si robím žarty, milý čitateľ?

Uplynulé hodiny ma podnietili zamyslieť sa nad mojou otázkou o humore. Hudobný virtuóz Breiner, ktorého som naposledy videl dirigovať orchester v Dome umenia v Košiciach, mi vystrúhal úsmev na tvári vyjadrením:

Z právnického stavu sa grupujú aj tí najlepší, najmorálnejší a najmenej skorumpovaní medzi nami - sudcovia, vyšetrovatelia, prokurátori, ministri..."

Určite uznáš, milý čitateľ, že Peter Breiner by sa uživil aj s priezviskom Rychlý, keď by poslucháčom namiesto hudby rozprával najlepšie anekdoty z vlastného inventára.

Minister vnútra SR musel zájsť ešte ďalej. Nepotešil by ho obrázok, na ktorom by sa jeho nos tlačil do čiernych dier, resp. diery. Ako sa častokrát zdôrazňuje (a podľa všetkého sa ešte aj bude zdôrazňovať) sloboda prejavu nám ostáva. Oklieštená. Vládne špi(č)ky, či už sú ľavé alebo pravé, neprijímajú kritiku ľahko. Burcuje ich k tomu, aby podávali trestné oznámenia, ale slovenské súdy sú také rýchle, že pri prvom predvolaní obžalovaného novinára už politik oznámenie stiahne. Má totiž iný nápad.

Na politickom výslní je momentálne strana, ktorá ukazuje smer, akým sa nemáme uberať. (Nič proti väčšine voličov).

Robiť si žarty z cenzúry má svoje riziká. Smiať sa alebo urážať na dobre mierenom vtipe je jasným znamením, že naša myšlienka zasiahla cieľ. Nemôžeme si nechať vziať tých pár kresličov, čo nastavujú zrkadlo spoločnosti. V odraze sa takmer každý spozná a pochopí. Bolo to i v prípade sudcu, ktorý spoznal, že je sviňou. Sviňou v talári. Dumali ste, ako by na tento žart reagoval George Orwel?

Aby som svoj komentár uzavrel a dal priestor na zamyslenie tebe, milý čitateľ, poviem, že keď sa kresličov ostrovtip netýka novinárov, spisovateľov a všetkého, čo mám rád, som zástancom každej karikatúry. Ak sa jej však predsa len dotkne, máme vďaka slobode prejavu možnosť vrátiť úder späť. Alebo sa schuti zasmiať bez hnevu.

Viac tvorby L. Mana na rozumvplamenoch.webnode.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?