reklama

Grécke Chalkidiki – Poseidonov trojzubec

Chalkidiki tvoria tri polostrovy vkliesnené do Egejského mora, ktoré domáci s obľubou nazývajú Poseidonov trojzubec alebo Tri prsty. Pomenovanie dostali podľa borovíc, aké rastú takmer vo všetkých častiach severného Grécka. Sú i najväčšou gréckou provinciou Makedóniou. Tri polostrovy v tvare prstov boli obývané už v staroveku. Kassandra, Sithonia a Athos modelujú pre svojich návštevníkov oku lahodiaci turistický raj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Malá rybárska obec

Po príchode do malej prímorskej dedinky Sarti ležiacej na strednom polostrove Troch prstov Sithonii nás aj na konci augusta prekvapili viac než tridsaťstupňové teploty a úsmevy domácich, ktorí turistov doslova milujú. Niet divu, že starí Gréci celé leto vysedávajú pred svojimi penziónmi a pozorne sledujú znova a znova prichádzajúcich návštevníkov z celej Európy. Dovolenkovať sa tu začalo už pred viac než päťdesiatimi rokmi. Dedinka je rozdelená do dvoch častí - starej a novej. Zatiaľ čo do starej časti je sústredený turistický život, obchodíky, penzióny a taverny, nová časť sa pýši luxusnými hotelovými komplexmi a udržiavanejšími plážami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spočiatku bolo Sarti iba bezvýznamnou rybárskou obcou, preto tu nechýbajú prístavy. Na niektorých miestach je morská hladina ozaj nevyspytateľná a i dobrí plavci si musia dávať pozor na ohromné vlny bičujúce pobrežie.

Obrázok blogu

Mimo letnej sezóny sa stredisko premieňa na obyčajné mestečko. Je tu základná škola, kostolík i futbalové ihrisko. Gréci v ňom zotrvávajú počas celého roka a dodávajú mu osobitý punc a temperament. Pri počúvaní rozhovorov domácich môžete mať dojem, že sa medzi sebou vášnivo hádajú. Nedajte sa však oklamať - Gréci si iba pokojne vymieňajú názory a možno práve diskutujú o počasí.

Domáci si potrpia na dobrých hodinkách, no čas na nich nesledujú. Ak si sadnú za volant auta, majú neuveriteľne naponáhlo. Najradšej oddychujú s rodinou a priateľmi v miestnej taverne. Sú veľmi pohostinní. Hlavné slovo v rodine má muž a ženy dávajú prednosť starostlivosti o deti. Ľudia v tejto bájnej krajine sa dokážu tešiť z jednoduchých maličkostí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Víno a olivy

Každý Grék si potrpí na chutnom a dobre pripravenom jedle. Podľa starej legendy pochádzal prvý profesionálny kuchár z Grécka. Pečie a varí sa výhradne na olivovom oleji. Podľa miestnych zvykov môže zákazník vojsť do kuchyne a vybrať si to, čo vidí v hrncoch, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži. Jedenie je pre Grékov jedným z najväčších potešení. Mali sme tú česť, že sme ochutnali tzatziky, grécky šalát či krepu. Naše zmysly najviac potešila grilovaná chobotnica - Octopus.

Obrázok blogu

Jedným z najväčších potešení na Sithonii je med, ktorý sa už so 600-ročnou tradíciou vyrába v dedine Nikiti ležiacej neďaleko Sarti. V gréckom jedálničku nesmie chýbať gyros. Najčastejšie sa podáva v chlebe „pita". Spolu s hranolkami, zeleninou, kečupom a lahodným bravčovým mäsom máte pocit, že jete hamburger. Ibaže niekoľkonásobne lepší hamburger. Chuť gyrosu je typická najmä skvelým gréckym korením, ktoré pridávajú do väčšiny jedál.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak túžite spoznať dušu gréckeho života, určite nevynechajte ochutnávku anízovej pálenky Ouzo, ktoré sa do Európy dostalo z Malej Ázie. Destilát sa získava zo surovej vínnej šťavy a po príprave má jemnú mätovú príchuť. Pridaním niekoľkých kociek ľadu sa priezračná tekutina mení na mliečne sfarbenú.

Grécke vinárske umenie je najstarším v Európe a jeho majstrovstvo nás ozaj očarilo. Najviac ho preslávil nápoj zvaný Retsina, ktorý vznikol pred tritisíc rokmi pridaním živice do sudov s vínom.

Obrázok blogu

Európske hlavné mesto kultúry 1997

Hlavným mestom provincie Makedónia sú Thessaloniki, u nás známejšie pod názvom Solún. Keďže odtiaľ pochádzali naši slávni vierozvestci sv. Konštantín (Cyril) a sv. Metód, naše ďalšie kroky smerovali práve doň. Solún bol založený v roku 315 pr. Kr. a dnes je druhým najväčším mestom Grécka. Názov Thessaloniki mu prischol po víťaznej bitke generála Alexandra Macedónskeho, ktorý ho pomenoval po svojej manželke. Mesto prosperovalo najmä vďaka významnej obchodnej ceste Via Egnatia. Symbolom Solúna je Biela veža, v ktorej sa dnes nachádza digitalizované historické múzeum a je z nej úchvatný výhľad na celé mesto. Mestským patrónom je sv. Dimitrius. Dnes v ňom žije okolo 365-tisíc obyvateľov, pričom metropolitná oblasť ráta s viac než miliónom Grékov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Bohatá história mesta je preplnená zachovalými kultúrnymi pamiatkami, ktoré možno vidieť na každom kroku. Vládli v ňom Gréci, Rimania, dostalo sa i pod správu Byzantskej ríše. Pri prechode rušnou triedou nás prekvapila obrovská diera v preplnenej cestnej premávke - niekoľko robotníkov v nej realizovalo archeologický výskum, pričom sme zahliadli odkryté múry starovekého paláca. Niet divu, že bol Solún pred pätnástimi rokmi vyhlásený za Európske hlavné mesto kultúry. Počas našej návštevy sa schyľovalo k ďalšiemu protestu nespokojných Grékov, ktorí sa topia v ekonomickej kríze.

V Solúne je každý centimeter voľného miesta dôsledne využitý. Mesto je preplnené turistami, prekvitá v ňom priemysel i obchody. Takmer vôbec v ňom neustáva doprava a šoféri musia pri prechode úzkymi uličkami siahnuť až na najhlbšie dno svojich schopností. Taverny a kaviarničky sú preplnené mladými ľuďmi, ktorí tu prichádzajú najmä za štúdiom. Aristotelova univerzita je dnes najväčšou v celom Grécku a vzdeláva sa v nej asi 50 tisíc študentov.

Obrázok blogu

Mníšska republika

Keďže nám časová tieseň nedovolila navštíviť všetky polostrovy Troch prstov, vybrali sme si ten, ktorý bol podľa domácich najzaujímavejší. K Athosu sme sa plavili loďou takmer tri hodiny. Na konci plavby nám padali sánky. Nedokázali sme sa vynadívať na mohutné kláštory, ktoré tu boli postavené už pred 1000 rokmi a pripomínali stredoveké hrady.

Na polostrove Athos (Svätá hora) je dodnes známa Mníšska republika. Mohli sme sa k nemu priblížiť iba na 400 metrov. Vstup na polostrov je možné vybaviť si na ministerstve v Thessalonikách. Môže tak urobiť akýkoľvek muž. Dámy sú, žiaľ, znevýhodnené. Žena nevkročila na pôdu Mníšskej republiky už viac než 950 rokov. Prikazuje im to starý zákon, podľa ktorého je nežné pohlavie veľkým pokušením pre mníchov. Porušenie tohto predpisu sa trestá dvoma až dvanástimi mesiacmi za mrežami bez možnosti prepustenia na kauciu.

Obrázok blogu

Athos večne sužujú rozsiahle požiare. I naša sprievodkyňa nám lámanou angličtinou vysvetľovala, že ešte pred dvoma týždňami by sme zo Sarti, kde sme boli ubytovaní, videli veľké ohne, ktoré polostrov sužovali. Po ničivom požiari ostali na Svätej hore iba vyhorené borovice.

V súčasnosti je na Svätej Hore 20 kláštorov - 17 gréckych, 1 srbský, 1 bulharský a 1 ruský. Mnísi trávia väčšiu časť dňa v modlitebni a sú prísni vegetariáni. Vo svojom presvedčení zašli tak ďaleko, že v ich republike sa nesmie nachádzať ani žiadne zviera ženského pohlavia. Na polostrove je elektrina iba zriedka. Platí tu juliánsky kalendár, takže na Athose by ste boli o 13 dní mladší.

Mnísi však nie sú večne zavretí v kláštoroch. Niekoľkokrát do roka opúšťajú asketické spôsoby a loďami sa plavia do mesta Ouranopolis, kde ich vítajú rodinní príslušníci. Zhodli sme sa na tom, že ich odvážne rozhodnutie žiť ďaleko od ľudí, je nutné obdivovať.

Obrázok blogu

Cesta po Chalkidikách sa skončila rýchlo, ale o to unesenejší sme z nej boli. Akoby v tejto históriou nabitej časti sveta vládli bájne príbehy, čo priťahujú ľudí, aby ich prežívali znova a znova. Jeden z mnohých príbehov si získal i nás.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Lukáš Mano

Lukáš Mano

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.rozumvplamenoch.webnode.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu